Par mums

Inno Health Hub ir medicīnas tehnoloģiju attīstības programma, kurā septiņu mēnešu laikā 30 medicīnas un inženierijas studenti no dažādiem studiju līmeņiem izstrādā inovatīvus risinājumus lielo datu vai genomu datu izmantošanai vēža diagnostikā.

Iniciatīvas mērķis ir vienkopus pulcēt divu jomu – medicīnas un inženierijas – studentus, lai tie četrās komandās izstrādātu digitālu tehnoloģiju prototipus Latvijas onkoloģijas izaicinājumu risināšanai. Projekta gaitā katrai komandai ir piesaistīti mentori – gan pētnieki, gan praktizējoši ārsti, gan industrijā strādājoši mākslīgā intelekta izstrādes lietpratēji. Šādā veidā viņu progress tiek būtiski paātrināts, lai risinājumus varētu iespējami ātrāk validēt medicīnas iestādēs un/vai tos izmantot jaunu zinātnisko publikāciju rakstīšanai.

Izaicinājumi, ko studenti risina Inno Health Hub, ir saistīti, pirmkārt, ar lielo datu izmantošanu ļaundabīgo audzēju ģenētikā, diagnostikā un prognozēšanā pediatrijā vai, otrkārt, mākslīgā intelekta izmantošanu lielo vai genoma datu analīzē agrīnai vēža diagnostikai augstas izšķirtspējas attēlos. Dalībnieki ir izveidojuši četras komandas, kas katra strādā pie saviem risinājumiem.

Daži no izstrādājamajiem prototipiem:

  • datorredzes izmantošana automātiskai metastāžu atklāšanai mugurkaulā;
  • ārstu rakstīto atzinumu analīze un secinājumu apkopošana, izmantojot lielos valodas modeļus;
  • genomu datu analīze un simptomu analīze, lai prognozētu pacientu noslieci uz vēzi savlaicīgai pediatriskās onkoloģijas diagnostikai.  

"Inno Health Hub ir ambiciozs projekts. Viens no lielākajiem izaicinājumiem ir saistīts ar ārstniecības iestāžu piesardzību un nepietiekami izstrādāto darba plūsmu digitālo risinājumu implementācijai," saka Kaspars Eglītis, viens no InnoHealth Hub programmas vadītājiem. "Daudz datu ir papīros, kas jādigitalizē. Digitalizētie dati tiek rūpīgi sargāti. Un pat tad, ja komandām ir pieeja datiem, digitālais risinājums rūpīgi jāvalidē, ko apgrūtina mākslīgā intelekta izmantošanai salīdzinoši trūcīgais datu daudzums. Tāpēc, manuprāt, ir ārkārtīgi vērtīgi, ka projektā izveidotas starpdisciplināras komandas un ir dota iespēja viegli piesaistīt ārējos ekspertus kā mentorus. Tādā veidā paveras izredzes, ka komandām varētu būt gana daudz zināšanu, lai prasmīgi pārvarētu gan juridiskos, gan tehniskos pārbaudījumus."

Unikālo programmu ar tehnoloģiju uzņēmuma SIA «Mikrotīkls» atbalstu organizē RTU Attīstības fonds un RTU Zinātnes un inovāciju centra Dizaina fabrika.